Apartman Yönetmeliği Kanunu Nedir?

Apartman Yönetmeliği Kanunu Nedir?

Site yönetimi ya da apartman yöneticiliği konusunda bilgi sahibi olabilmek adına öncelikle hazırlanmış olan yönetmeliğini incelemek faydalı olacaktır. Görevlilerin tüm sorumluluklarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmelerine adına belirtilen unsura dikkat edilmelidir.

Profesyonel yönetici olabilmek için belirlenen kanun hakkında fikir edinmek önemlidir. Böylelikle binanın bakımı, korunması ve giderlerinin karşılanması konusunda daha bilinçli hareket etme fırsatı ortaya çıkar.

Kat Maliklerinin Hak Ve Sorumlulukları

Kat maliklerinin hak ve sorumluluklarının bilinmesi apartman yöneticiliği konusunda dikkat edilecek önemli unsurlardan bir tanesidir. Daire sahiplerinin ortak bir karar ile belirlediği yönetici kanuna göre binanın temizlenmesinden ve korunmasından da sorumludur.

Yönetim şirketi yerine oylama yapılarak görevlinin seçilmesi herkesin görüşlerine dikkat edilmesi açısından önemlidir.

Dışarıdan yönetici seçmemek, bina içerisinde yaşayan vatandaşlardan birini tercih etmek herhangi bir problem ortaya çıkması durumunda kısa süre içerisinde çözüme ulaştırılabilmesi açısından avantajlıdır. Yukarıda belirtilenler ve kanunda yer alan unsurlar dışında aidat tahsilatı da seçilen yöneticinin görevleri ve sorumlulukları arasında gösterilir.