Apartman Yöneticisinin Görev ve Yetkileri

Apartman yönetimde belli sorumluluk ve yerine getirilmesi gereken haklar vardır. Görev ve sorumluluğu bulunan apartman yönetimi, diğer mülk sahibi olan ev sahiplerine bilgi vererek görev ve sorumluluklarını yerine getirir. Seçilen yönetici yasalar doğrultusunda görevlerini yerine getirir. Belirlenen sınırlar ve haklar doğrultusunda tüm görev yetkilerinin sorumluluğunu kullanarak çözümsel yaklaşımı belirler.

Apartman Yöneticisinin Görevleri

Apartman yöneticileri, kat maliklerinin verdiği kararlara karşı duruş belirleyemez, ortak verilen kararlar apartman yönetimi olarak uygulanmalıdır. Kat malikleri kurulunun verdiği kararlar önemlidir. Apartman Yöneticiliği, sahip olduğu yetkiyle apartmanın korunması, bakımı ve onarımı için sorumlu davranmalıdır. Apartmanın sigorta yaptırılması gibi güvenlik ve koruyucuk ile ilgili işler.  

Doğalgaz bakımı ve onarımı ile ilgili ısınmasın sağlanması ile ilgili işler. Apartman genel temizliği havalandırılması, asansör tamir bakım işleri gibi ilgi ve sorumluluk gerektiren işler, apartman Yöneticisinin Görevleri arasındadır. Site yönetimleri bazen büyük sorumlulukları gerektirecek önemli işlerin sorumluluklarını aldıracak boyutta olabilir. Sorunların çözümü ancak, profesyonel yönetim ile en doğru şekilde çözülebilir.                                                                                                                                                           

Yöneticilerin ayrıca, işlerini tam zamanında yapabilmesi için aidat sorunları ile de ilgilenmesi gerekir. Herkesten eşit bir şekilde zamanında toplanan aidatlarla yönetim bir an önce sorunları çözecektir. Aidatların eksiksiz ödenmesi, yöneticinin işini aksatmayacak ve hızlı ilerlemesini sağlanacaktır.

Yönetimde Prosedürlerin Takibi

Yönetimler, apartmanda çıkan sorunları çözerken, aynı zamanda mülk sahiplerinin de karşılıklı anlayış ve tutarlılıkta olması gerekir. Apartmanda hukuksal bir problem varsa.  Apartman yöneticisi, gelen tebligatları kabul ederek gerekli işlemleri yapar. Aynı zamanda, zamanında ödenmeyen aidatlar için, apartman yöneticisi, mülk sahipleri için gerekli yasal süreci başlatabilirler. Yönetimce toplanan aidatlar, belirlenen banka hesabına, yönetici adına acılan hesaba yatırılır.

Apartmanda çalışan güvenlik görevlisi ve kapıcı varsa gerekli kontrollerin yapılarak, sözleşmelerinin takibi yönetim yetkisiyle yapılır. Apartmanda bulunan asansör ve varsa kalorifer belgelerinin yıllık takibinin yapılması. Apartmanda kiracı varsa, hasarlara ilişkin gerekli önlemlerin alınması yönetimin yetki ve sorumluluğundadır. Site yönetimi her zaman uzmanlığı gerektiren profesyonel çözümler için, Apartman yönetimini kendine ilke edinmiş firmalarla, yöneticiler bu işin üstesinden kolayca gelecektir. Site yönetimi konusunda firmamız size en iyi hizmeti sunacaktır.