Apartman Aidatları Nasıl Toplanır?

Apartman aidatları görevli apartman yöneticisi tarafından toplanır. Apartman yöneticisi aidat ödemelerini toplayabilmek amacıyla banka hesabı açılır ve bu hesaplarda aidatları biriktirir. Banka hesabı açmayan apartman yöneticileri ise elden makbuz yöntemiyle apartman sakinlerinden nakit olarak aidatları toplar. Aidatların miktarı apartman için yapılacak herhangi bir masraf varsa bu şekilde hesaplama yapılır.

Tüm gelir ve gider tablosu belirlendikten sonra ödenecek tutar ev sahiplerine ya da kiracılara bildirilir. Ödeme bildirileri elden olarak sunulmakla birlikte mail gönderilme şeklinde de yapılabilir. Bu alınan karar altına apartman sakinleri tarafından imza atılması gerekir.

Yönetici Nasıl Seçilir?

Apartman yöneticisi olarak görev yapacak kişi ev sahipleri ve kiracıların gerçekleştirmiş olduğu oylama sonucunda seçilir. Her bireyin apartman yöneticisi adayı olma hakkı bulunur. En çok oy alan kişi ise apartman yöneticisi olarak görev alır. Apartman yöneticisi apartman ile ilgili tüm idareyi üzerine alır ve düzenini sağlamak ile ne olur.

Yönetici apartman ile ilgili yapacağı tüm işlemleri ortak kararlar doğrultusunda ve bütçe ayırarak aynı zamanda apartman sakinlerine haber vererek gerçekleştirilir.

Apartman Sakinlerinin Aidat Ödememesi

Hazırlanan aidat sözleşmesine her apartman sakini tarafından imza atılmalıdır ve imza atan her apartman sakini aidat ödemelerini eksiksiz ve zamanında yapmalıdır. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen apartman sakinleri yönetici ve diğer ev sahipleri tarafından dava açılmasına sebep olabilir.

Aidatlar Nasıl Toplanır?

Apartman aidatları makbuz yöntemi ile nakit ödeme şeklinde ya da banka hesabına havale şeklinde toplanır. Ancak özel bir apartman aidat toplama sistemi hazırlanırsa herhangi bir sorunla karşılaşmadıkça gider en alt seviyeye düşer. Böylelikle bir site yöneticisi fazla ev sahibi nedeniyle sorunlarla karşılaşmamak için online ödeme yöntemini kullanılabilir. Kredi kartı ile tahsilat sistemi şeklinde olan kolay tahsilat sistemleri kolay bir şekilde aidatların toplanmasını sağlar.

Gelecek Senenin Aidatı Önceden Toplanır Mı?

Aidat miktarı ve ödeme yöntemi apartman sakinleri tarafından toplanan kurulda kabul edilen şekilde gerçekleştirilir. İşletme projesi kapsamında apartman yöneticisi görevini yapar ve ödeme yöntemi gibi tüm işlemleri hazırlanması ile birlikte bütün kat sahiplerine bilgilendirme yapılır. İtiraz olmadığı takdirde ödeme yöntemi ve miktar kesinleşir ve yasal olarak talep edilebilir duruma gelir.

Gerçekleştirilen ödeme yöntemi ve aidat miktarı 1 yıl geçerli olur. Bir yıl için hazırlanan işletme projesi gelecek sene yeniden toplantıda karar verilir. Bu nedenle ödeme süresi gelmeden gelecek senenin aidatı önceden talep edilemez. Çünkü bunun için gelecek sene yeni bir kurum toplanması gerekecektir.

Toplantı Yapılmadan Yönetici Aidata Zam Yapabilir Mi?

Giderlerin antlaşması ile birlikte yöneticiler genellikle bu durumu aidat artışı yaparak apartman sakinlerinden talep etmektedir. Ancak kat sahipleri kurul kararı olmadan yöneticinin ayrıca zam yapabilmesi durumunun mümkün olup olmaması merak edilir.

Yönetici tarafından masrafların arttığının belgelenmesi ile birlikte çoğunluk tarafından karar alınırsa yönetici tarafından aidata zam yapılması mümkün olur. Yönetici isterse genel kurulda hesabını vermek koşulu ile avans talep edebilir.